З першими променями сонця, стомлені зимовими холодами громадяни, вирушають на прогулянки до лісопаркових зон, займаються господарством на присадибних ділянках та городах. Тож, з настанням довгоочікуваного весняного потепління рятувальники стикаються з проблемою недотримання людьми правил пожежної безпеки під час відвідування екосистеми. Як результат – масштабні пожежі на відкритих територіях, непоправна шкода екології та чималі матеріальні збитки. Пам’ятайте, користуйтесь вогнем для знищення сухої трави та сміття категорично заборонено. Адже ці необдумані дії можуть призвести до розповсюдження вогню на житлові, господарські споруди та дачні садиби. Гасіння лісових пожеж та загоряння на відкритих території пов’язане з подоланням великих труднощів, затратою значних матеріальних засобів і людських ресурсів. Від своєчасного виявлення загорання і гасіння на початковій стадії залежить подальший успіх ліквідації пожежі та розмірів збитків. Нажаль, непоодинокими є випадки, коли полум’я з невеликого загоряння перекидалось на дерева та господарчі будівлі. Вогонь на відкритій території в безвітряну погоду може розповсюджуватися зі швидкістю до 4-х км за годину, а у вітряну – до 30 км; висота полум’я сягати 2-х метрів. Найбільш загрозливою є пожежа, яка розповсюджується при сильному вітрі з різкими змінами напрямку і швидкості. Як правило, територія таких пожеж протягом 15-30 хвилин збільшується в 2-3 рази.
Під час відвідування лісів, берегів річки Дніпро та Національного заповідника о. Хортиця, необхідно бути вкрай обережними, адже не загашений недопалок або не залите вогнище можуть стати причиною виникнення масштабної пожежі. Представники лісництва розповідають, що для того, щоб повністю відновити пошкоджені дерева необхідно в середньому 40-50 років, чагарники та кущі відновлюються за 5 років. Якщо пожежа знищила червонокнижний вид трави чи кущі – то це завдає неоціненних збитків.
Під час відпочинку на природі слідкуйте за розпаленим багаттям та дотримуйтесь всіх правил пожежної безпеки. При виборі місця для пікніку враховуйте наявність охоронної зони ліній електромереж. Вона становить для ЛЕМ напругу 6-10 кВ – 10 метрів з кожного боку ліній, для ЛЕМ напругою 35кВ – 15метрів, для ЛЕМ, напругою 110кВ – 20 метрів, для ЛЕМ напругою 150кВ і більше – 25 метрів. Розпалення багаття в охоронній зоні - загрожує не лише знеструмленням лінії, а й несе безпосередню загрозу для вашого здоров’я і, навіть, життя. Категорично забороняється також розкладати багаття, спалювати стерню, залишати легкозаймисті матеріали та складати сміття поблизу ліній електропередач та трансформаторних підстанцій.
За статистикою ГУ ДСНС України у Запорізькій області з початку цього року виникло 167 пожеж в екосистемах, в результаті чого вогнем було знищено – 34,5 га території навколишнього природного середовища.
Так, 22 лютого вогнеборці 7 разів виїжджали на гасіння пожеж на відкритих територіях, до ліквідації яких залучилось 9 одиниць техніки та 39 рятувальників. Вогнем заподіяно шкоди навколишньому природному середовищу на загальній площі 4,63 га.
Наймасштабніше загоряння виникло 22 лютого о 17:08 в селищі Кінські Роздори Пологівського району. Горіла суха на площі 1,5 га. Рятувальний вчасно приборкали полум’я та запобігли розповсюдженню вогню на більш значну територію.
28 лютого вогнеборці 9 разів виїжджали на гасіння пожеж на відкритих територіях, до ліквідації яких залучилось 10 одиниць техніки та 36 рятувальників. Вогнем заподіяно шкоди навколишньому природному середовищу на загальній площі 0,59 га.
11 березня вогнеборці 7 разів виїжджали на гасіння пожеж на відкритих територіях, до ліквідації яких залучилось 8 одиниць техніки та 25 рятувальників. Вогнем заподіяно шкоди навколишньому природному середовищу на загальній площі 0,41 га.
16 березня о 16:02 до Служби порятунку «101» надійшло повідомлення про пожежу у Солов’їній Рощі Запорізького району. Прибувши на місце події, рятувальники встановили, що горить суха трава та хвойна підстилка на площі 3 га. О 17:25 пожежу ліквідували, о 18:10 ліквідували. Від ГУ ДСНС залучалися 2 одиниці техніки та 9 вогнеборців.
8 квітня в області виникло 8 таких пожеж, внаслідок чого вогнем знищено понад 0,8 га території. Загалом на ліквідацію всіх цих займань від ГУ ДСНС залучалось 9 одиниць техніки та 33 чоловіка особового складу.
Рятувальники вкрай стурбовані та звертаються до громадян з проханням бути пильними та обережними під час відпочинку на природі, дотримуватись правил пожежної безпеки. Але, якщо вже так сталося, що невинне багаття переходить у неконтрольоване розповсюдження вогню у велику пожежу, одразу телефонуйте до Служби порятунку «101».
Як безпечно розпалити багаття
- місце для багаття обирайте на відкритому, але захищеному від вітру місці;
- не можна розводити багаття на ділянках із сухим очеретом, мохом або травою;
- не можна розводити багаття ближче, ніж у 4 – 6 метрах від дерев,смолистих пнів або коренів;
- не розводьте велике багаття. По можливості використовуйте вже існуючі місця для розведення вогнища;
- ніколи не залишайте вогнище без нагляду. Навіть великий вітерець здатний викликати швидке поширення вогню;
- залишаючи місце відпочинку, загасіть вогнище, заливши його водою. Переконайтесь ,що у вогні не залишилось жодної жарини.
Що робити в разі виникнення пожежі в екосистемах
- не панікуйте та не приймайте поспішних необдуманих рішень;
- не тікайте від полум’я у протилежний від вогню бік,а долайте крайку вогню проти вітру,закривши голову і обличчя одягом;
- з небезпечної зони,до якої наближається полум’я,виходьте швидко,перпендикулярно напряму поширенню вогню;
- якщо втекти від пожежі не можливо,то вийдіть на відкриту місцевість або галявину,ввійдіть у водойму або прикрийте ніс та рот мокрим одягом;
- будьте обережні в місцях загорання високих дерев,вони можуть завалитися та травмувати вас;
- особливо будьте обережні у місцях торф’яних пожеж,враховуйте,що там можуть створюватися глибокі вирви,тому рухайтеся,по можливості,перевіряючи палицею глибину шару,що вигорів;
Якщо ви помітили загоряння у екосистемах - одразу зателефонуйте до Служби порятунку «101». Дотримання цих елементарних правил суттєво підвищує ваші шанси не потрапити у надзвичайну подію та зберегти своє життя і здоров’я!
Інформацію подано за даними ГУ ДСНС України у Запорізькій області.