"Малотокмачанська гімназія" Малотокмачанської сільської ради

Музейна ретроспектива

Той, хто уважно розглядає минулі події, здатний... передбачити майбутнє і застосовувати ті засоби, якими вже користувалися у минулому. Н. Макіавеллі

 

В школі 30 років активно діє шкільний музей, експозиції якого розповідають про бойовий шлях ветеранів війни - наших односельчан, воїнів-визволителів 150 гвардійського протитанкового артилерійського полку, що звільняли наше село від німецько-фашистських загарбників у вересні 1943 року. Окремі експозиції музею присвячені історії села, розвитку закладів освіти у селі Мала Токмачка. У 2004 році історико-краєзнавчому музею школи Міністерством освіти і науки України присвоєно звання "Зразковий”. Зі шкільного музею починається знайомство першокласників зі школою. Саме в музеї нашої школи, в урочистій обстановці, щорічно районний військовий комісар вручає приписні свідоцтва учням школи - допризивникам. В шкільному музеї кожен випускний клас залишає традиційне випускне вітання рідній школі, перелік добрих справ шкільних років з тим, щоб повернутись сюди в першу суботу лютого через 1, 5, 10, 15, 20, 25 років після закінчення школи. Повернутись у свою, нашу школу.

 
Презентація
історико-краєзнавчого музею на громадських засадах
при Малотокмачанській гімназії
Оріхівського району Запорізької області
  1. Назва музею.

    Історико-краєзнавчий музей на громадських засадах при Малотокмачанській гімназії Оріхівського району Запорізької області

  2. Адреса музею.

    70550 Запорізька область Оріхівський район село Мала Токмачка вулиця Денисенка будинок 6, телефон (06141) 46-2-80, E-mail: mt-school@meta.ua

  3. Керівник музею.

    Гамова Тетяна Василівна, вчитель історії, стаж роботи у музеї 20 років, контактні телефони (06141) 46-2-80 (робочий)

  4. Дата заснування.

    Відкритий, як музейна кімната на підставі наказу директора школи № 68 від 01 вересня 1975 року "Про відкриття музейної кімнати при Малотокмачанській гімназії”, перереєстрований, як музей, рішенням сесії Малотокмачанської сільської ради № 6 від 27 квітня 2004 року "Про перереєстрацію історико-краєзнавчого музею на громадських засадах при Малотокмачанській загальноосвітній школі I-III ступенів”

  5. Характеристика музейного приміщення.

    Музей розташований у приміщенні Малотокмачанської загальноосвітньої школі I-III ступенів (дата введення в експлуатацію приміщення школи 1979 рік), складається з 2 кімнат загальною площею 90,4 кв.м., з них під музейною експозицією - 74 кв.м., під приміщенням фондів - 16,4 кв.м. Приміщення музею пристосовані, використовуються площі класної кімнати і лаборантської, передбачені проектом будівлі школи, як навчальні і допоміжні приміщення.

  6. Загальна кількість експонатів.

    Загальна кількість експонатів – 190, з них віднесені до основного фонду -125, до науково-допоміжного фонду – 65

  7. Тематика експозиційних розділів.

    Експозиція музею налічує 9 експозиційних розділів:

    • 1) Історія заснування села Мала Токмачка.

      Експозиційний розділ базується на матеріалах власного наукового дослідження «Нариси з історії села Мала Токмачка», зокрема матеріалах розділу «Джерела та історіографія дослідження процесу заснування та походження назви, соціально-економічного розвитку села Мала Токмачка Оріхівського району Запорізької області ( остання чверть XVIII – початок XX століття).

    • 2) Історія села Мала Токмачка у XIX столітті.

      Експозиційний розділ базується на архівних матеріалах Російського Державного історичного архіву (Санкт- Петербург), ксерокопії яких люб’язно надані випускницею нашої школи Сагань (Сергач) Ніною Андріївною у фонди шкільного музею. Зокрема, на нашу думку можливо вперше, у документообіг включені матеріали по скарзі штабс-ротмістра Йосипа Яновського "Об отчислении его с крестьянами от прихода Токмачанской церкви” на 36 аркушах, датовані 1853-1854 роками, а також матеріали пов’язані з будівництвом на території села Мала Токмачка дільниці 2 Катеринінської залізниці та пов’язаною з цим повінню 1902 року на території села (акт відчуження земель громад села Мала Токмачка для будівництва 2 Катеринінської залізниці за 1902 рік, страхові описи окремих споруд, схеми розташування окремих частин села, поіменні реєстри мешканців села, що постраждали від повені, акти обстеження збитків завданих повінню, листування місцевих властей з урядовцями з приводу відшкодування збитків, завданих повінню і т.п.), датовані 1902-1910 роками, загальний обсяг яких складає 111 аркушів.

    • 3) Історія села Мала Токмачка у XX столітті.

      Експозиційний розділ базується на матеріалах спогадів мешканців села Мала Токмачка, фотографіях основних подій періоду, нумізматичній колекції.

    • 4) Історія заснування і розвитку закладів освіти у селі Мала Токмачка.

      Експозиційний розділ базується на матеріалах власного наукового дослідження «Нариси з історії закладів освіти у селі Мала Токмачка Оріхівського району Запорізької області (1871-1917 р.р.)», представлені матеріали Бердянських повітових чергових земських зборів вересня 1873 року, оригінали свідоцтв про закінчення Малотокмачанського земського народного училища датовані 1903, 1918 роками, книга наказів школи датована 1943 роком, фотографія першого випуску Малотокмачанської СШ датована 1939 роком.

    • 5) Село Мала Токмачка у період Великої Вітчизняної війни (жовтень 1941 року – вересень 1943 року).

      Експозиційний розділ базується на матеріалах спогадів мешканців с. Мала Токмачка, анкетах мешканців села, власних наукових дослідженнях, зокрема «Остарбайтери - українські примусові робітники нацистської Німеччини. Дослідження загального змісту процесу та його реалізації на прикладі с. Мала Токмачка Оріхівського району Запорізької області». У експозиції представлена «Книга Пам’яті учасників Великої Вітчизняної війни мешканців села Мала Токмачка» створена на основі архівних матеріалів у 1991 році.

    • 6) Воїни односельчани – учасники Великої Вітчизняної війни.

      У експозиційному розділі представлені списки мешканців села учасників Великої Вітчизняної війни, короткі біографічні данні на них з фотографіями.

    • 7) Бойовий шлях 150 гвардійського протитанкового артилерійського полку, що визволяв село у вересні 1943 року.

      Експозиційний розділ базується на матеріалах спогадів воїнів визволителів, ветеранів 150 гвардійського протитанкового артилерійського полку, мемуарах командиру полку М.М. Румянцева «Червоні лампаси», один з розділів книги присвячений звільненню села Мала Токмачка, фотографіях воєнних часів, що відображають бойовий шлях полку. У експозиції представлена картина оріхівського художника І.Іванця «Бій під селом Мала Токмачка 18 вересня 1943 року».

    • 8) Герої Радянського Союзу в історії села.

      У експозиційному розділі представлені біографічні матеріали, фотографії Героїв Радянського Союзу уродженців с. Мала Токмачка Проскурова І.Й., Денисенка В.Г., та біографічні матеріали, фотографії Героїв Радянського Союзу чиї імена пов’язані з історією села у період Великої Вітчизняної війни Покришкіна О.І (1941 р.), Конобаєва В.С. (1943 р.), Білого С.Ю. (1943 р.). У розділі представлена власна дослідницька робота «І.Й. Проскуров. Злет і падіння земляка в умовах тоталітарного сталінського режиму. Дослідження процесу на прикладі однієї особи в документах і матеріалах»

    • 9) Експозиція шкільного музею під відкритим небом.

      У експозиції представлені зразки знарядь сільськогосподарського виробництва, транспорту, будівельні матеріали кінця ХІХ початку ХХ століття.

  8. Тематичний перелік екскурсій.

    Оглядова екскурсія, 8 тематичних екскурсій згідно експозиційних розділів, 4 спеціальних тематичних екскурсії, що поглиблюють зміст відповідних експозиційних розділів: Джерела та історіографія дослідження процесу заснування, походження назви та соціально-економічного розвитку села Мала Токмачка Оріхівського району Запорізької області (остання чверть XVIII - початок XX століття) Окремі питання топонімічних досліджень, топоніміка села Мала Токмачка. (Про походження назв "Судина” "Янковщина”, "Мала Токмачка”, "Конка”) Остарбайтери - українські примусові робітники нацистської Німеччини. Дослідження загального змісту процесу та його реалізації на прикладі с. Мала Токмачка Оріхівського району Запорізької області І.Й. Проскуров. Злет і падіння земляка в умовах тоталітарного сталінського режиму. Дослідження процесу на прикладі однієї особи в документах і матеріалах.

Результати музейної роботи школи

  • Радою історико-краєзнавчого музею видається щорічний журнал «Історичний вісник», що містить матеріли роботи музею, дослідження за звітний рік.
  • Радою історико-краєзнавчого музею ініційовано і надано відповідні матеріали для проведення заходів з нагоди 130 річчя заснування закладів освіти у селі Мала Токмачка та встановлення на території школи Пам’ятного знаку з нагод цієї події.
  • Радою історико-краєзнавчого музею надано відповідні матеріали для проведення заходів з нагоди 220 річчя заснування села Мала Токмачка, розроблено герб села, що розміщений на Пам’ятному знакові з нагод цієї події.
  • На основі матеріалів музею створено електронну презентацію школи, музею.
  • Створено відеофільм про школу - "Школа моя величава”.
  • Проведено реставрацію картини оріхівського художника І.Іванця «Бій під селом Мала Токмачка 18 вересня 1943 року», що розміщена у експозиції музею.
  • Розпочата робота над створенням електронного архіву музею.
  • Підготовлено 24 екскурсоводи, 9 з яких, по закінченню школи, стали студентами історичних факультетів Бердянського педагогічного університету, Запорізького національного університету.
  • Проведено 122 екскурсії для учнів школи та учнів шкіл Оріхівського району, щорічні зустрічі з ветеранами війни, щорічне вручення приписних свідоцтв учням допризовникам.
  • Членами ради музею відвідано 4 районних краєзнавчих музеїв області з метою ознайомлення з експозиціями та досвідом організації роботи по збереженню музейних фондів, екскурсійному обслуговуванню.
  • Розроблено 8 тематичних екскурсій згідно експозиційних розділів, 4 спеціальних тематичних екскурсії, що поглиблюють зміст відповідних експозиційних розділів музею.
  • Створено символіку школи і села.
  • Зміцнено матеріальну базу музею: встановлено додаткову систему електрообігріву та вентиляції; виготовлено 6 переносних стендів для тимчасових тематичних виставок; придбано для потреб музейної роботи цифровий фотоапарат, відеокамеру;

Шкільні видання

Передмова до видання
"Історичного вісника”, друкованого органу ради історико-краєзнавчого музею школи

Започаткування шкільного історико - краєзнавчого видання - "Історичного вісника”, друкованого органу ради історико-краєзнавчого музею школи, здійснено в рік 220-річчя заснування села Мала Токмачка. Видання являє собою спробу системного викладу найбільш важливих сторінок історії розвитку села Мала Токмачка через публікацію вже існуючих наукових розробок, досліджень учнів і педагогів школи, введення в обіг нових архівних матеріалів з історії села. Послідуючі випуски "Історичного вісника”, є збіркою наукових розробок окремих етапів, напрямків, проблем розвитку нашого села, краю. Видання покликане з одного боку активізувати учнівську краєзнавчу, дослідницьку діяльність, а з другого боку надати для широкого загалу учнів, педагогів, батьків, жителів села Мала Токмачка систематизовану в дослідженнях інформацію про наше минуле.
Періодичність видання 1 раз на рік

 

 

Наші досягнення: 
Музейна ретроспектива: