"Малотокмачанська гімназія" Малотокмачанської сільської ради

День пам’яті жертв голодомору 1932-1933 років

     28 листопада 2015 року відповідно до Указу Президента України “Про заходи у зв’язку з Днем пам’яті жертв голодоморів” від 13 листопада 2015 року № 635 в усіх населених пунктах України відбудуться  заходи до Дня пам’яті жертв голодоморів.

     З метою гідного вшанування загиблих від геноциду, вчиненого тоталітарним сталінським режимом, 27 листопада на годині класного керівника в нашій школі був проведений Урок пам’яті “З присвятою замордованим голодом…”; у вестибюлі нашої школи була  експонована виставка книг,  підготований стенди інформаційно-просвітницького проекту “Причини та наслідки голодомору», оголошено про участь у  Всеукраїнській акції «Запали свічку». Цього року 28 листопада 2015 року о 16 годині Україна схилить голови у загальнонаціональній хвилині мовчання на знак вшанування всіх убитих голодом.. Цей вогник символізуватиме нашу скорботу і пам’ять про мільйони загублених життів наших співвітчизників, нашу віру у майбутнє.

     Голодомор –  акт геноциду українського народу, здійснений керівництвом ВКП (б) та урядом СРСР у 1932-1933 роках, шляхом організації штучного масового голоду, що спричинив загибель мільйонів українців  на території Української РСР  та  Кубані, де переважну більшість населення становили українці, з метою придушення українського національно-визвольного руху і фізичного знищення частини українських селян. Через насильницьке вилучення продовольства, блокаду сіл та цілих районів, заборону виїзду за межі охопленої голодом України, згортання сільської торгівлі, репресій щодо незгодних-тоталітарна система створила для українців життєві умови, розраховані на їх фізичне знищення. Така політика режиму – злочин проти людяності.

     Аналіз прямих демографічних втрат свідчить, що було вчинено вбивство голодом саме етнічних українців – втрати українців в тогочасних межах УРСР становлять 3 млн. 597 тис. осіб, або 91,2% від загальної кількості прямих втрат.

     Жахом Голодомору була надзвичайно велика смертність серед дітей. У багатьох районах України у вересні 1933 року за шкільні парти не сіли близько двох третин учнів. Ученими Інституту демографії та соціальних досліджень НАН України імені М.Птухи для Гарвардського університету створена карта втрат УРСР у Голодоморі. За даними вчених, найбільше постраждали лісостепові регіони України із давніми козацькими традиціями – Полтавщина, Черкащина, Кіровоградщина, Київщина. У цих регіонах в окремих районах упродовж 1933 року вимерло понад половини населення.  Смертність перевищувала середній рівень у 8–9 і більше разів. У нинішніх  Вінницькій, Одеській, Запорізькій, Дніпропетровській областях рівень смертності був вищий у 5-6 разів, у Донецькій і Луганській області – у 3–4 рази.

     Голод став зброєю масового знищення українців. Він на довгі десятиліття порушив природний генетичний фонд, призвів до морально-психологічних змін у свідомості нації. Наслідком злочину геноциду також стало руйнування традиційного українського устрою життя. Українцям, як етносу, було завдано смертельної  рани. 1933 рік став для України часом  національної катастрофи, наслідки якої відчуваємо і понині.