"Малотокмачанська гімназія" Малотокмачанської сільської ради

А над світом українська вишивка цвіте

      У травні, коли природа буяє зеленню, розцвітають маки на святковому вбранні українців. Вишиванка не просто красиве вбрання, це – уквітчана українська душа, красива, багата, наповнена любов’ю до всього світу.

     Свято вишиванки припадає на третій четвер травня - 15 травня 2025 року. Організатори закликають українців з усіх куточків України в цей день одягнути вишиванки, продемонструвавши таким чином єдність народу та духовну свідомість.

      День Української Вишиванки став відомим у всьому світі, заворожуючи своєю красою та демонструючи неймовірну культурну спадщину України. Кожного року до свята приєднується все більше людей. День вишиванки урочисто відзначається, не тільки в Україні, а й у Канаді, де проживає найбільша в світі українська діаспора.

     Свято вишиванки - це неймовірний день для українського народу. Цього дня тисячі людей підтримують одну з найголовніших традицій наших пращурів, одягаючи рясно вишиті сорочки.

Коли в Україні День Вишиванки, то можна спостерігати найяскравіше видовище, яке приваблює тисячі глядачів – парад вишитих сорочок. Мовби всі райські пташки та квіти з усього світу злетілися та присіли відпочити на плечі учасників ходи. Яка ще нація може похвалитися таким яскравим і неповторним етнічним костюмом? Немов всі покоління українського народу збираються разом, коли відзначають День Вишиванки! 

       Перші згадки про вишитий одяг скіфів, які жили на землях нинішньої України, зустрічаються ще у свідченнях Геродота, які датовані  до VIII ст. до н.е. Під час розкопок курганів було знайдено срібні бляшки VI ст., на яких зображено чоловіків у вишиванках. Орнамент на них схожий на той, що вишитий на народному костюмі XVIII ст.

      Народ ставився до вишиванки як до святині. З давніх - давен, вишивана сорочка була оберегом та символом краси, здоров’я, родинної пам’яті, любові та натхнення. Дівчина, готуючись до весілля, сама мала вишити вбрання собі та своєму нареченому. Сакральний зміст вишитих сорочок зберігся для нашого народу й по сьогодення, особливо це відчутно в День Української Вишиванки. 

      Вишивання споконвіку було одним з найулюбленіших видів декоративно-прикладного мистецтва. Цим видом творчості займалися жінки. Протягом століть зміст вишитих символів поступово втрачався, однак найтиповіші зразки геометричного та рослинного орнаменту використовуються і сьогодні. Найтиповіший малюнок – це червоні маки з зеленого листя на вбранні, але доволі часто зустрічаються барвінок, хмелик, червона калина. 

        Свято вишиванки є своєрідною культурною спадщиною нашого народу, що символізує єднання та віру в зв’язок з минулими поколіннями. 

        Що ж може єднати дорослих членів родини та малечу більше, ніж таке свято? В мирні часи у Свято Вишиванки традиційно відбувалися масові розважальні заходи та пісенні фестивалі. Однак під час дії військового стану - такі скупчення людей на сьогодні є небезпечними. 

       Проте незламний український народ продовжує святкувати за будь-яких обставин. Зокрема в останні роки можна спостерігати флешмоби в дату, коли День Вишиванки в Україні. Він полягає в тому, що люди одягають вишиті сорочки та інший національний одяг, фотографуються та розміщують дописи в соціальних мережах. Це просто неймовірний спосіб продемонструвати свою любов до України в цей непростий для нас час. 

       В останні роки, коли українці ще більше усвідомили свою національну гідність, вишиванку все частіше можна зустріти на вулицях нашої прекрасної країни. Почесні гості, які відвідують Україну одягають вишиту сорочку, і це не тільки знак поваги, вбрання символізує підтримку великого народу, що продовжує кровопролитну боротьбу за свою незалежність.

      Любі друзі! Зробіть простий вчинок, одягніть національне вбрання і йдіть на роботу, навчання, прогулянку. Ми єдині, а значить, перемогти нас неможливо.

     Святкуймо разом День вишиванки!

     Переглянути фотоальбом можна за посиланням А над світом українська вишивка цвіте (2025 рік) та День Європи в кольорах вишиванки (2019 рік)

     Більше відеоінформації можна переглянути за посиланнями  Гімн села Мала Токмачка та День Вишиванки.